2011 yılında, bir tur sırasında şirketin ürettiği otobüslerden birinde bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmıştır. Tur şirketi, bu yangının üretim hatasından kaynaklandığını savunarak şirket hakkında dava açmıştır. Aşağıdaki senaryolara göre muhasebesel olarak yapılması gerekenleri açıklayınız.

TMS 37 KARŞILIKLAR, MUHTEMEL YÜKÜMLÜLÜKLER

  1. 31.12.2011 finansal tabloları hazırlanırken, şirket avukatları, şirketin hiçbir şekilde suçlu bulunamayacağı yönünde görüş bildirmiştir.
  2. 31.12.2012 finansal tabloları hazırlanırken ise, şirket avukatları, davanın bu seneki seyrine dayanarak, şirketin büyük olasılıkla suçlu bulunacağı yönünde görüş bildirmiştir

CEVAP :

  1. 31.12.2011 itibariyle: Elimizdeki verilere göre bu tarihte şirketin hiçbir yükümlülüğü yoktur Herhangi bir provizyon ayr ü yoktur. Herhangi bir provizyon ayrılmaz konu dipnotlarda , konu dipnotlarda belirtilir.
  2. 31.12.2012 itibariyle: Elimizdeki verilere göre bu tarihte şirketin bir yükümlülüğü söz konusudur. Dava sonucunda bir nakit çıkışı muhtemeldir. Dolayısıyla, 31.12.2004 tarihi itibariyle mali tablolarda “en iyi tahmin” çerçevesinde dava sonucu ödenecek tutar için karşılık ayrılmalıdır.

Written by

Meltem Aköz

Merhaba,
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunuyum,
Bağımsız denetim ve şirket değerleme başlıca ilgi alanım olmak üzere, vergi, muhasebe ve felsefeyle ilgileniyorum.
Yazılarımı genellikle bu alanlarda yazıyorum.
İyi okumalar dilerim.